Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Kam do Řecka? Na Krétu!

Chcete se podívat do Řecka a nevíte kam? Odpověď je snadná - na Krétu. V Řecku je mnoho míst, kde strávit příjemnou dovolenou, pevnina, ostrovy - všude lze nalézt něco z toho, za čím se vydáte. Každý ostrov i pevnina nabízejí určitou specializaci, díky které si získaly své příznivce.. někdo si vybere Lefkadu pro její nádhernou pláž, jiný nedá dopustit na Korfu, který nazve rajskou dovolenou, další se rozplývá nad historií na pevnině a jiný se jede vybouřit na diskotéky v Zakynthosu. Pouze Kréta však nabízí kombinaci všeho co je možné v Řecku najít na jediném ostrově.

Za čím je možné se na Krétu vydat? Všeobecně lze návštěvníky Kréty rozdělit na dvě základní skupiny, které se dále dělí na další dvě podle toho, za čím na svou dovolenou vyrazili:

..Za odpočinkem

Kréta je velmi příjemné místo pro "lenošení". 97 pláží oceněných modrou vlajkou, taverny, výborná kuchyně, obchůdky, příjemní lidé. Jediné na co si je třeba dát pozor je pečlivý výběr letoviska a ubytování. Není nic horšího než přijet na Krétu za sluníčkem a mořem a přitom se ubytovat 3km od pláže (nejlépe štěrkové) v místě, kde je jeden obchod, 5km do letoviska a mít zaplacenou stravu v podprůměrné taverně. Pomůžeme Vám ušetřit čas s hledáním informací a výběrem toho pravého pobytu na Krétě. V první části je třeba se rozhodnout jaký způsob relaxace hledáte. Prakticky bych volil dvě možnosti:

  1. Vybrat si hotel s all inclusive a svěřit se do jeho péče
  2. Ubytovat se max se snídaní a pobyt si organizovat sám

Hotel + all inclusive

Ač bych si tuto možnost na Krétě nevybral (narozdíl od Egypta, Bulharska aj.), tak strávit dovolenou podle scénáře č.1 je možné a určitě i příjemné. Na Krétě je řada moderních letovisek s luxusními hotely, pěknými plážemi, uctivou obsluhou a zábavu budete mít pod taktovkou animačních programů popř. fakultativních výletů. Asi Vás nepřekvapí, že nejluxusnější hotely Řecka jsou právě na Krétě. Výhoda tohoto pobytu je, že se vrátíte domů krásně odpočatí, moderní hotely jsou velmi pěkně zařízené, vzdušné, strava dobrá... bohužel se tím připravíte o krásnou atmosféru Kréty. Na co je třeba dát pozor je velmi pečlivý výběr hotelu a letoviska, neboť budete plně oddáni jeho službám. Na Krétě je možné narazit na levnější hotely, které nabízejí polopenze, jsou "kousek" od pláže apod. Velmi často však nemají např. vlastní kuchyni a stravovat se chodíte do vybrané taverny v blízkosti hotelu. Pokoje můžou být malé, zastaralé. Pláž je 1-3km od hotelu nebo je před hotelem parodie na pláž, nejlépe se štěrkovým povrchem. Úklid provedou jednou za týden, o animačních programech neslyšeli ani z letadla apod.

Orientovat se podle hvězdiček na Krétě také nemá moc smysl, co je jinde považováno za 1-2 * je na Krétě označováno *** až 3 a ½. Důvod je prostý, Kréta nemá hvězdičkové hodnocení jako jinde, ale má své vlastní kategorie dle toho, zda má pokoj koupelnu apod., nehraje však roli stáří hotelu a kvalita výbavy. CK jej však pro Vás zhodnotí a dle svých nejlepších mínění je "převede" do námi srozumitelného systému... bohužel se může stát, že pak budete nesrozumitelně hledět na ubytovnu armády spásy, honosící se 2 a ½* (ta půlka je stádečko švábů) se slzami v očích s tím, že tady budete muset přetrpět své dva týdny :). Pokud se tedy chcete oddat personálu hotelu, tak volte 4-5* nebo ověřený hotel od někoho, kdo v něm již byl. Zájezdy na Krétu All inclusive *****

Ubytování a vlastní strava

Tento způsob dovolené je pro Krétu nejběžnější a dle mého názoru i nejlepší, ať již se rozhodnete cestovat nebo trávit dovolenou v letovisku. Co se týče kvality ubytování, tak platí to, co jsem psal výše. Pouze se rozšířily možnosti o studia a apartmány. Je obvyklé, že studia a apartmány mají kuchyňský kout vybavený potřebným nádobím, obvykle v množství a kvalitě odpovídajícímu zhodnocení - ano, byl tam hrnec, i nůž a dokonce konvice... vše v jednotném čísle :)

Většina lidí, kteří si však volí dovolenou na Krétě bez stravy tam nejezdí pro to, aby ušetřili za kuchyni a vařili si sami, nýbrž proto, že milují Krétské večery v tavernách a pestrou Krétskou stravu. Kažký večer je tak možné strávit v jiné taverně, ochutnat jejich jídlo a vyzkoušet Řecké speciality, bloumat uličkami nebo zkoumat obchůdky, které jsou v letoviscích otevřeny do 23-24h denně. Ceny za jídlo jsou relativně nízké, v průměru 4-7€ s přílohou a dezertem (ovoce nebo panák Raki / Ouza), porce v některých tavernách natolik velké, že vystačí i pro 2 osoby. Co vyjde dráž je pití, 6€ / 1l vína, 2-3€ za velké pivo, ~2€ 1.5l vody apod. Příjemné však je, že zde panuje naprostá pohoda, příjemná hudba, nikdo nikam nespěchá, včetně číšníků, nikdo se na Vás škaredě nedívá a nevyhání Vás, když máte dopito a přesto si v klidu sedíte, každý se baví - zkrátka Kréta. Zájezdy na Krétu bez stravy *** a výš

..Za poznáním

Historie (Mínojská civilizace, benátské stavby, tradiční architektura), mytologie (Zeus, Minotaur), středozemní vesničky, města, příroda, soutěsky, jeskyně, pláže atd. Důvodů proč chtít poznat Krétu v každém detailu je mnoho, při první návštěvě za poznáním je však potřeba učinit základní rozhodnutí.

  1. Chci Krétu navštívit jednou a procestovat co se dá
  2. Chci Krétu navštívit vícekrát a užít si i odpočinku

Jednorázová návštěva Kréty

V zásadě je třeba si položit otázku, je možné procestovat Krétu a poznat to, co nabízí za jednu dovolenou? Odpověď je částečně ano.. teda pokud si vystačíte s poznáním svých vytyčených cílů a zapomenete na atmosféru Kréty. Ta totiž ve své podstatě mírně odporuje tomuto plánu. Velmi důležitá je naprostá připravenost dopředu. Vyberte si ubytování tak, aby bylo umístěno v části ostrova vhodnému pro poznávací výlety, naplánujte si trasy dopředu na každý den pro celý pobyt. Počítejte min. 2 týdny, půjčení auta na celou dobu pobytu, najetých 2-3tis km a denní program od 5ti rána až do večera. Výsledkem bude uspokojivý návrat s pocitem, ano - viděl jsem to o čem jsem snil. Po nějaké době však stejně zjistíte, že se zpátky tak jako tak podíváte min. ještě jednou, tak nač ten spěch... vždyť jedete na Krétu :)

Poznávání v rytmu Kréty

Poznávat Krétu po částech a bez spěchu je asi nejpříjemnější cesta pro dovolenou na tomto ostrově - přece jenom, na Krétě nikdo nespěchá! Důležité je si vytyčit cíle dovolené, sestavit si program a podle toho vybrat letovisko. Nemá smysl objevovat východní pobřeží, když se hodláte ubytovat v Chanii apod. Popis ostrova, letovisek a výletů se můžete dočíst v samostatných sekcích.

Kde se ubytovat, aneb výběr letoviska

Výběr letoviska je pro Krétu poměrně klíčová věc, všeobecně platí že zábava, dlouhé pláže s pozvolným klesáním do moře a luxusní hotely jsou na severním pobřeží Kréty. Jih je klidnější, moře se svažuje prudčeji, je tu víc cítit Krétská atmosféra, ale pro někoho je tu moc pusto, navíc zde častěji fouká nepříjemý vítr. Základní tipy kam se vydat naleznete v článku Letoviska na Krétě, popis a hodnocení konkrétního letoviska naleznete přes menu Letoviska -> název letoviska.

Pro snadný výběr letoviska dle vašich kritérií vyzkoušejte interaktivní formulář Výběr letoviska, který na základě Vašich požadavků doporučí vhodná letoviska. Pokud jste na Krétě byli a chcete pomoci ostatním, pak navštivte stránku Hodnocení letoviska, budu moc rád za každé upřesňující informace.

Všeobecně dobré klidnější letoviska jsou Bali, Plakias, Paleochora, velmi hezké ubytování obklopené zelení s větším turistickým ruchem naleznete v okolí Chanie, např. Platanias - Agia Marina - Stalos, na východ od města třeba Georgioupolis. Stejně navštěvované letoviska naleznete i na východ, okolí tam není sice tak hezké, ale pláže jsou stejně dobré, namátkou třeba Makrigialos oblíbené je také ubytování na východ od města Rethymno. Za zábavou je třeba vyrazit do trojice letovisek Hersonissos - Stalis - Malia. Luxusní ubytování nabízí Elounda a Agios Nikolaos.