Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Pláže na Krétě

Řecké pláže sice nedosahují kvalit Španělských, nicméně se stále jedná o jedny z nejlepších v Evropě. Navíc si Kréta jako obvykle ukrojila z objemu Řeckých pláží to nej. - dle http://www.blueflag.org/ má samotná Kréta 97 z celkových 430 Řeckých pláží oceněných modrou vlajkou (pláž musí vyhovovat celkem 29ti kritériím). Pláže na severu jsou zpravidla písčité, mělké a voda je vhodná i pro děti a méně zdatné plavce. Na jihu jsou pláže strmější, nepříliš vhodné pro děti.

Ceny

Všechny Krétské pláže jsou veřejné, vstup na ně je zdarma. Dělí se na organizované a neorganizované (u organizovaných je kategorií více např. zda je tam plavčík alias "Pobřežní hlídka", vodní sporty apod.). Cena za služby jsou však skoro všude stejné:

Není však problém si natáhnout vlastní lehátko a koupat se zadarmo, dělá to tak hodně lidí... akorát nemáte možnost se schovat do stínu, což je v létě skoro sebevražda. Na druhou stranu, hodně lidí si na pláž nosí své vlastní lehátka / ručníky a také slunečník, který zapíchnou do písku a když nefouká moc vítr, tak to i drží :)

Co si (ne)vzít s sebou

Ve většině instrukcích se dočtete, že pokud nemáte u hotelu písčitou pláž, tak se doporučuje vzít si boty do vody. Shánět výbavu v podobě bot, lehátek, slunečníků, šnorchlovací výbavy aj. je naprosto zbytečné. Všechny krámky v letoviscích praskají ve švech s nabídkou těchto věcí, boty vyjdou na 5€, nafukovací lehátko na 3-8€ (podle typu) atd. Za stejné nebo srovnatelné ceny si nakoupíte i opalovací krémy, sluneční brýle, pokrývky hlavy aj., takže pokud již nemáte tyto věci z předchozí dovolené a chcete ušetřit místo v kufru, tak si boty, lehátka aj. objemnější věci pořiďtě až na místě.

Vodní sporty

Na organizovaných plážích je k dispozici spousta vodních sportů, ty atraktivnější jsou bohužel trochu dražší. Vesta je součástí ceny.:

Konkrétní pláže, jejich popis a hodnocení s možností recenzí je k dispozici přes vyhledávač v menu Dovolená na Krétě -> Pláže -> Vyhledávání.

10 Nejlepších pláží Kréty

Pokud jedete na Krétu za koupáním a rádi by jste si prohlédli i jiné pláže než jaké máte u hotelu, tak zde je pár tipů, kde začít...

Elafonissi (Elafonissi)

Na jihozápadě se nachází turisticky nejatraktivnější pláž Kréty, která připomíná tichomořské laguny. Pláž je písčitá, mělká a dá se dobrouzdat i na přilehlý ostrůvek (Jelení ostrov). V okolí pláže se nachází pouze pár barů, nejsou zde žádné hotely či domy, takže prostředí Elafonnisi nabízí víceméně nedotčenou přírodu a nádherné zážitky (které kazí pouze mraky aut a autobusů s turisty, jenž sem v rámci fakultativních výletů dopravují cestovky). Detail pláže.

Falassarna (Falasarna)

Klidná písčitá pláž na severozápadě ostrova. Spolu s pláží Elafonisi se dělí o první místo mezi Krétskými plážemi (názory na to, která z nich je lepší se různí). Pláž je velmi čistá, v roce 1999 byla vyhlášena druhou pláží s nejčistší vodou v Řecku a v roce 2002 dokonce nejlepší pláží Řecka. Turisté zde zavítají spíše zřídka, takže si zde každý najde své místečko na koupání. Detail pláže.

Frangokastello

80km na jih od města Chania, přesněji na jihu středozápadní Kréty se nachází písčitá pláž se skalnatým dnem, vhodným pro šnorchlování (křištálově průzračná voda). Pláž je populární pro strávení zbytku dne věnovaného návštěvě přilehlého hradu Frangokastello ze 14tého století. Detail pláže

Georgioupoli (Georgioupolis)

37km východně od Chanie (napůl cesty mezi městy Chania a Rhetymno), na severním pobřeží Kréty se nachází 9km dlouhá písčitá pláž, oblíbená turisty i místními obyvateli. Pláž je dobře organizovaná a jsou k dispozici prakticky všechny vodní sporty. Detail pláže

Makrigialos

Na jihovýchodě Kréty, v místech ušetřených hlavnímu turistickému tahu se nachází malebná pláž Makrigialos. Jedná se o nejdelší pláž v této části ostrova, mělká, písčitá a klidná - ideální cíl pro rodiny. Detail pláže.

Plakias

Na jižním pobřeží Kréty, blízko Preveli se nachází jedna z největších pláží ostrova. Jako jedna z mála pláží Kréty nabízí i vyhrazený prostor pro nudisty (východní část pláže). Množství turistů, kteří na tuto pláž zavítají stoupá každým rokem, takže zde bývá mírně přecpáno. Pro tyto případy se dá vydat pěšky nebo lodí východně na blízkou pláž Damnoni, která je sice menší, ale zase kvalitnější a méně obsazená. Detail pláže.

Preveli

Pokud se vydáte z Rethymna přímo na jih, tak narazíte na palmovou pláž, kterou lze zahlédnout na většině pohlednic z Kréty. Návštěvu této pláže je vhodné zkombinovat s prohlídkou kláštera Preveli. Pláž je sice malá, ale nádherná, lemovaná palmami.... a samozřejmě jako všechny hezké místa Kréty, zástupy turistů. Detail pláže.

Stavros

Kousek od Chanie na západním pobřeží poloostrova Akrotiri, v malebném přístavu se nachází písčitá pláž, která se proslavila tím, že se zde natáčely závěrečné scény filmu Řek Zorba. Pláž leží mimo cestu, takže není tak přecpaná turisty jako jiné pláže na severním pobřeží. Detail pláže.

Sweetwater

V blízkosti Chora Sfakion na jižním pobřeží Kréty se nachází unikátní oblázková pláž s výstižným názvem Sweetwater. Pláži dominuje obrovský skalní masiv a jméno dostala díky pramenité pitné vodě nacházející se pod povrchem pláže. Stačí odházet pár oblázků a během chvíle se naplní pitnou pramenitou vodou. Pláž je díky toleranci, jenž na ní panuje vyhledávána nudisty, ovšem nejedná se o čistě nudistickou pláž. Detail pláže.

Vai

Na severovýchodním cípu Kréty se nachází její nejznámější pláž, kterou lze spatřit téměř na všech pohlednicích či materiálech cestovek. Jedná se o palmovou pláž Vai, idylickým místem, jejíž krásu si v dnešní době můžete vychutnat spíše na obrázcích než ve skutečnosti, protože se díky davům turistů jedná o nejvíce natřískanou a předraženou pláž ostrova. Detail pláže.

Tip na závěr

Pokud Vás ani jedna z uvedených pláží neosloví, tak zkuste navštívit jedinečný kus Kréty, lagunu Balos (Gramvousa)...