Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Pláž Balos

Na severozápadním cípu Kréty se nachází jedno z nejkrásnějších míst na jaké můžete na Krétě nebo spíš v celém Řecku narazit. Jedná se o lagunu Balos (známou též jako Gramvousa), ve které si budete připadat jako v tichomoří. Bohužel se jedná o velmi populární cíl fakultativních výletů, takže koupání si příliš nevychutnáte (je zde asi tak liduprázdno jako při procházce Samarií), ale určitě si odsud odnesete nezapomenutelný zážitek. Přímo v laguně je voda mělká a davy pochodujících turistů se spolehlivě postarají o rybníkový efekt, ale stačí poodejít kousek dále a máte k dispozici azurově modré moře s nádhernou scenérií, moře je zde vhodné i pro šnorchlování.

Na pláži ani v okolí nejsou žádné taverny, takže pokud nemáte jídlo zajištěno v rámci fakultativního výletu, tak se na to připravte. Někteří turisté zde chodí stanovat, ale v okolí nejsou žádné sociální prostředky. Většinou se zde dostanete v rámci fakultativního výletu nebo organizované vyjížďky, pokud jste ubytováni v Kisamossu nebo okolí (viz Lokace).

Údaje

Typ plážeNeorganizovaná
Povrch plážePísčitá
Čistota plážeVelmi čistá
Čistota vodyČistá
VlnyČástečně kryté, zbytek otevřené moře
Obsazenost plážeVelmi vysoká návštěvnost
TavernyNejsou
Hodnocení 

Lokace

Laguna se nachází 10km severně od Kisamossu, 58km severozápadně od Chanie. Jak jsem již psal, ideální je zde jet lodí. Loď vyjíždí z Kissamosu v 9:30 a vrací se v 16h. Pokud se na pláž chcete dopravit po souši, tak počítejte s terénní cestou, kde je doporučeno mít vůz 4x4 nebo motorku (ale vzhledem k tomu, že se jedná o auta z půjčovny, tak tady potkáte i malé městské autíčka, které se budou hrabat polorozpadlou cestou). Poslední část cesty musíte ujít pěšky (cca 15 minut). Zájezdy na Krétu do oblasti Chania od všech CK

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisk. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Pláž Balos - Kréta

Pláž Balos - Kréta

 

 

Video