Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Chania

Se svými 60tis obyvateli je Chania druhým největším městem Kréty. Tato metropole západu bývá mnohými návštěvníky označována za nejhezčí město ostrova, čemuž vděčí především působivé Benátské architektuře a také samotné kráse západní Kréty. V minulosti byla Chania hlavním městem Kréty, ale v druhé polovině minulého století (1972) byla tato úloha přesunuta do strategičtějšího Heraklionu.

Dnes je Chania turisticky vyhledávaným cílem výletů z celé Kréty a také oblíbeným místem pro trávení večerů návštěvníky z přilehlých letovisek. Krom turistických zajímavostí nabízí samotná Chania širokou nabídku ubytování různých kategorií, i když příjemnější je volit nedaleké letoviska (Agia Marina, Platanias, Stalos aj.), které zde mají velmi dobré autobusové či taxi spojení.

Pro ženskou část populace je zpravidla největším lákadlem návštěvy větších měst místní tržnice a obchůdků nabízející zboží všeho druhu. Narozdíl od Rethymna, Heraklionu aj. měst, které provozují trh zpravidla 2x týdně a jsou často cílem různých organizovaných výletů lodí z okolních letovisek je trh v Chanii fixní a to jak místem, tak časem - otevírací doba je shodná s běžnými městskými obchody (např. v Rethymnu je trh pohyblivý, pokaždé v jiné části města a nikdy nevíte dopředu, kde se v daný den nalézá). Tržnice má tvar kříže a nachází se kousek od přístavu, směrem do centra. Krom této tržnice se jedenkrát týdně, vždy v sobotu, pořádá velký trh v Chanii, kde máte k dostání snad vše, co lze na Krétě vyprodukovat.

Až ukojíte nákupní horečku, tak Vás čeká spousta zajímavých míst k navštívení např. archeologické, námořní nebo historické muzeum, maják v Benátském přístavu, mešita Janičářů, kostel Ágios Nikólaos, Turecké lázně, Benátský palác, městský park, knihovna, výhled z hradeb postavených ve 14tém století, výstavní část doků, projížďka drožkou nebo místní mini-zoo, ve kterém lze zhlédnout oblíbené kozy Kri-kri. Před cestou si nezapomeňte vzít mapu (bývá součástí materiálů, které lze v info centru získat zdarma).

Co však dělá Chanii Chanií jsou procházky charismatickými uličkami, přístavní promenádou, pozorování samotného města, zakončené příjemným posezením v Benátském přístavu, ze kterého lze sledovat západ slunce. (pro ilustraci doporučuji zhlédnout první přiložené video).

Město má vlastní letiště, díky němuž je západní Kréta přístupnější, ale je nutné si zjistit, zda je přistání v Chanii v podmínkách zájezdu... mnoho překvapených cestujících zjistí až v autobuse z Heraklionu do Chanie, že se někde stala chyba a mají pár hodin na to, aby si přečetli třeba nabídky fakultativních výletů cestou k hotelu. Zájezdy na Krétu do oblasti Chania od 200 CK

Lokace

Chania se nachází na severním pobřeží západní Kréty, 138km na západ od hlavního města Heraklionu a 60km na západ od Rethymna. Město je přístupné jak z dálnice, tak letecky (kód letiště CHQ). Last Minute zájezdy na Krétu do oblasti Chania od 200 CK

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisek. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Chania - Kréta

Chania - Kréta

 

 

Video