Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Rethymno

Ačkoliv toho hlavní město kraje Rethymno nabízí hodně, většina turistů zde díky manželkám, dcerám a přítelkyním zamíří především za vyhlášenými trhy. Třetí největší město Kréty (20 tis. obyvatel) však zaujme každého svou historickou částí zvanou Old Town [mapa], benátským přístavem či dominantní pevností, tyčící se nad městem. Ve městě se také nacházejí dvě muzea, jako obvykle jedno archeologické a druhé zaměřené na historii a lidovou tvorbu.

Budovy z období renesance jsou vystavěny v benátském stylu zkombinovaném s orientálními prvky z období Turecké nadvlády. Město za svou historii přečkalo nespočet nájezdů pirátů, požár, nadvládu Turků, později bylo zabráno Rusy, v dnešní době kloubí historickou i moderní část. Celá historická část je protkána tradičními uličkami, ve kterých je spousta taveren a obchůdků nabízejících odpočinek, ale také uspokojení nákupní horečky. Největší koncentrace taveren se nachází podél přístavu. Příjemná atmosféra je zde podobná návštěvě Chanie. V moderní části naleznete většinou dopravní zácpy, prach, horko, různé obchody a restaurace, pro turisty není moc atraktivní.

Zmíněná pevnost Fortezza je dominantou celého města, jedná se o jednu z největších benátských tvrzí v Řecku. Hrad byl vystavěn roku 1573, aby poskytoval ochranu městu. Vstup do samotné pevnosti je zpoplatněný, dostanete se zde po kratším výstupu uličkou ze starého města nebo z cesty podél pobřeží směrem od autobusového nádraží.

Týdenní trh se v Rethymnu koná každý čtvrtek, jelikož se jedná o turisticky vyhledávanou událost, tak se zde v tento den konají výlety lodí ze všech letovisek z okolí. Obvykle vyrazíte ráno, dostanete pár hodin volného programu ve městě a při zpáteční cestě se zastavíte někde na koupání. Pokud nechcete být vázáni pevným programem odjezdu / návratu, tak je vhodnější si sem zajet např. autobusem nebo autem. Na nádraží se nezapomeňte informovat, kde se daný týden trh pořádá, lokace se mění každý týden. Zdarma se zde také rozdává napůl reklamní, napůl informační časopis Rethymno, který má vždy přiloženou mapu starého města.

Na východ od přístavu se podél pobřeží táhne nekonečná písečná pláž, u které vznikla spousta menších letovisek. Některé cestovky u letovisek mezi Rethymnem a Scaletou neuvádějí název a pojmenovávají je obecně Rethymno, okolí Rethymna nebo Adelianos Kambos, podle toho které je blíže. Jmenovitě jdou za sebou Perivoila, Misíria, Platanes, Adelianos Kambos, Piginaos Kambos, Sfakaki, Scaleta. Zájezdy na Krétu do oblasti Rethymno od 200 CK

Lokace

Rethymno se nachází na severním pobřeží středozápadní Kréty, 80km na západ od Heraklionu, 60km na východ od Chanie. Z obou měst zde vede rychlostní silnice alias Krétská dálnice, která je ideální pro vyražením za nákupy a kulturou z nedalekých letovisek - Georgioupolis, Perivoila, Misíria, Platanes, Adelianos Kambos, Piginaos Kambos, Sfakaki, Scaleta, Panormo, Bali, Lavris aj. Last Minute zájezdy na Krétu do oblasti Rethymno od 200 CK

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisek. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Rethymno - Kréta

Rethymno - Kréta

 

 

Video