Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Letovisko Matala

Menší letovisko na jižním pobřeží střední Kréty se nachází asi 75km od Heraklionu. Letovisko je hodně známé díky své pláži, po jejíž jedné straně se nachází skála se spoustou malých jeskyní, ze kterých se návštěvníci velmi rádi fotí. Tyto fotografie můžete vidět ve všech cestovatelských příručkách, stránkách cestovek či fórech s obrázkami z Kréty...

Krom zajímavého prostředí toho však samotná Matala až tak moc nenabízí, cestovky ji označují jako klidné, pohodové pro rodiny s dětmi, ale ve skutečnosti se jedná o malé letovisko, kde přijíždí dost lidí na výlet a budete se s nimi dělit o nevelkou pláž, průměrná úroveň ubytování také neznamená pro každého pohodlnou dovolenou, nevýhodná poloha pro výlety, hluboká voda a častý vítr... podle mého názoru ne zrovna ideální pro děti. Na druhou stranu je okolí Mataly velmi hezké, stejně jako prostředí pláže a skála s vytesanými jeskyněmi stojí za zhlédnutí, pokud si ji vytyčíte jako cíl návštěvy, tak určitě nebudete zklamáni, strávit zde celou dovolenou je na zvážení.

Historie Mataly sahá poměrně hluboko do minulosti, už v Mínojské době sloužila jako přístav pro nedaleký palác Festos (Phaistos) a později ke stejným účelům pro bývalé hlavní město Kréty - Gortys. Známé jeskyně ve skále na pláži se začaly vysekávat již v době Neolytu, pozděli sloužily jako hrobky. V 60tých letech proslavili Matalu Hippies, kteří si v těchto jeskyňkách zřídili své domovy, než byli z této oblasti později vyhnáni.

Letovisko nabízí všechny standardní služby pro turisty, takže zde můžete nalézt obchůdky, taverny, bary, půjčovny aut aj... dokonce se můžete projet na koních. Komerční objekty Mataly jsou celkem solidně zpracované na stránkách www.visitmatala.com, můžete si zde i objednat ubytování (nabídka 3-4x větší než přes české CK, které sem moc nejezdí). Příznivci nočního života zde mají pouze bary, ve kterých si můžou zatančit nebo posedět, na druhou stranu je zde v noci klid a nebude Vás rušit bouře diskoték.

V Matale a okolí jsou 3 pláže, ta nejznámější se nachází přímo v jižní části letoviska, převážně písčitá až oblázková, z obou stran obklopená skálami. Písek je velmi tmavý až černý a v letních měsících nepříjemně horký. Pláž v Matale je navzdory častému větru výborná a pokud zde nejste ubytováni, tak určitě nebudete litovat návštěvy, když si sem naplánujete výlet. Nedaleko od letoviska se nachází pláž Red beach, která je velmi známá mezi nudisty, dle TravelChannel se jedná o třetí nejlepší nudistickou pláž světa. Pláž je vzdálena asi 20 minut pěší chůze od letoviska směrem na jih, nezapomeňte si s sebou vzít jídlo a vodu, protože zde není možnost stravování. Pláž je dlouhá asi 300m, má dočervena zbarvený písek, podle kterého dostala svůj název. O něco víc vzdálená od letoviska je obrovská pláž Kommos. Jedná se o 2km dlouhou a 40m širokou, písečnou pláž, která určitě stojí za návštěvu, dá se sem dojet autem - pro zájemce video pláže.

Pokud se chcete z Mataly někam podívat, tak jste odkázáni spíše na cestování autem. V blízkosti se ze zajímavostí nachází nejstarší Mínojský palác - Festos, pozůstatky hlavního města Gortys nebo vykopávky Agia Triada a Kommos. Zájezdy do letoviska Matala od 200 CK

Údaje

LokalitaStřední Kréta
OblastHeraklion
PobřežíJižní pobřeží
Typ letoviskaMalé letovisko
Turistický ruchKlidné
Noční životTéměř žádný
Pláže v okolíPísčité
Počet pláží1
CenyVyšší průměr
Hodnocení 

Lokace

Matala se nachází 75km na jihozápad od hlavního města Heraklion. Letovisko leží na jižním pobřeží v úzké zátoce, omývané Libyjským mořem a chráněné skalami. Last Minute zájezdy do letoviska Matala

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisek. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Letovisko Matala - Kréta

Letovisko Matala - Kréta

 

 

Video

Ubytování a recenze hotelů v letovisku Matala

České CK nabízejí v letovisku Matala tyto hotely, apartmány, studia a pensiony:

Hotel Frangiskos **+ Recenze hotelu Frangiskos Zájezdy do hotelu Frangiskos
Hotel Matala Bay ** Recenze hotelu Matala Bay Zájezdy do hotelu Matala Bay
Hotel Melissa *** Zájezdy do hotelu Melissa
Hotel Princess Europa *** Recenze hotelu Princess Europa Zájezdy do hotelu Princess Europa
Hotel Valley Village **+ Zájezdy do hotelu Valley Village
Hotel Zafiria *** Zájezdy do hotelu Zafiria

Všechny zájezdy do letoviska Matala    Všechny Last Minute zájezdy do letoviska Matala