Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Letovisko Platanias

Největší a nejnavštěvovanější letovisko západní Kréty se nachází asi 12km na západ od města Chania. Spolu s letovisky Agia Marina a Stalos tvoří obrovský turistický komplex podobný oblíbené trojici Hersonissos - Stalis - Malia, ovšem zasazený v nejhezčí části ostrova obklopený zelení, zajímavějším okolím a také mnohem klidnější. Pokud by se měly přirovnat tyto tři letoviska s jejich východní alternativou, tak Platanias bude nejvíce podobný Malii.

Ačkoliv je Platanias rušným letoviskem (na poměry západní Kréty), tak nabízí možnost příjemného odpočinku, vychutnání si Krétské atmosféry, ale také spoustu noční zábavy, především v barech, ale i diskotékách. V letovisku můžete nalézt vše co od své dovolené očekáváte, dostatek taveren, restaurací, obchůdků, půjčoven aut... navíc zde máte pro rozptýlení i minigolf a paintball. Krom turistů zde žije docela dost místních obyvatel, takže přímo v Platanias mají i školu, zdravotní středisko, policii a kostel - kdo má zájem, může si prohlédnout umístění objektů na mapě Plataniasu umístěné na jeho domácích stránkách (anglicky).

Koupání v Platanias je výborné, 4km dlouhá písečná pláž s volným vstupem do moře a pěkným okolím dokáže uspokojit většinu návštěvníků. K dispozici je spousta vodních sportů, občerstvení, pláž je organizovaná s plavčíkem. Vítr zde fouká asi tak 2x / týden a způsobuje větší vlny, jinak je koupání vhodné i pro děti a neplavce.

Možnosti ubytování v letovisku jsou velmi různorodé, od soukromých vilek, přes studia a apartmány až po opravdu luxusní hotely. Narozdíl od vedlejší Agia Mariny, kde jsou všechny ubytovací kapacity blokovány cestovkami se dá v Plataniasu ubytovat i individuálně.

Přímo z pláže je výhled na asi 400m vzdálený ostrov Agii Theodori (Svatý Theodor) symbolizujícího stejnojmenného ochránce. Legenda říká, že se jedná o obrovskou mořskou příšeru, která se vynořila z moře s doširoka otevřenou tlamou, připravena spolknout nedalekou vesničku Agia Marina. Bůh moře Poseidon však proměnil monstrum ve skálu a zachránil tím obyvatele vesnice. Také se říká, že zlatá barva písku vznikla díky plamenům šlehajícím z úst této obludy. V roce 1574, během osídlení Benátčany se zde jako ochrana před Turky začalo budovat opevnění. Vznikly zde dvě menší pevnosti Turluru na vrcholu ostrova a San Theodoro o něco níže. Zde se také nacházel kostel Svatého Theodora, ale stejně jako v ostatních případech po něm zbyly pouze základy. Dnes je ostrov chráněným územím a je osídlen pouze Krétskými kozami Kri-kri.

Z letoviska je dobrý spoj do nejhezčího města ostrova - Chania, ale jedná se také o velmi dobrý výchozí bod pro poznávání západní Kréty. Určitě si nenecháte ujít procházku soutěskou Samaria, výlet do Chanie nebo koupání na fantastických plážích Balos, Falassarna nebo Elafonissi.

Platanias je dobrým letoviskem pro všechny, kteří hledají příjemnou dovolenou, chtějí poznat západní Krétu, mají rádi turistický ruch a chtějí se bavit. Letovisko není vhodné pro ty z Vás, kteří vyhledávají samotu. Zájezdy do letoviska Platanias od 200 CK

Údaje

LokalitaZápadní Kréta
OblastChania
PobřežíSeverní pobřeží
Typ letoviskaVelké letovisko
Turistický ruchVelmi rušné
Noční životBohatý
Pláže v okolíPísčité
Počet pláží1
CenyPříznivé
Hodnocení 

Lokace

Platanias se nachází na severním pobřeží asi 12km na západ od města Chania. Z trojice středisek Platanias - Agia Marina - Stalos je umístěn nejvíce na západ. Do letoviska je dobré autobusové spojení z hlavního města západní Kréty.

!!! Při výběru dovolené do oblasti Chania si prohlédněte podmínky, zda v nich máte uvedeno příletové letiště Chania. Jinak Vás čeká min 3-4h cesta z letiště Heraklion, tj. přes půl Kréty, což Vás vzhledem k faktu, že se do Chanie létá z ČR také může trochu rozladit. Last minute zájezdy do letoviska Platanias od 200 CK

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisek. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Letovisko Platanias - Kréta

Letovisko Platanias - Kréta

 

 

Video

Ubytování a recenze hotelů v letovisku Platanias

České CK nabízejí v letovisku Platanias tyto hotely, apartmány, studia a pensiony:

Hotel Aegean Palace **** Recenze hotelu Aegean Palace Zájezdy do hotelu Aegean Palace
Hotel Apladas Beach **** Recenze hotelu Apladas Beach Zájezdy do hotelu Apladas Beach
Studia Artemis **+ Zájezdy do studií Artemis
Hotel Axos *** Recenze hotelu Axos Zájezdy do hotelu Axos
Hotel Dimitris *** Zájezdy do hotelu Dimitris
Hotel Geraniotis Beach Resort **** Recenze hotelu Geraniotis Beach Resort Zájezdy do hotelu Geraniotis Beach Resort
Hotel Jasmine Village *** Zájezdy do hotelu Jasmine Village
Apartmány Katerini *** Recenze apartmánů Katerini Zájezdy do apartmánů Katerini
Hotel Minoa Palace & Spa ***** Zájezdy do hotelu Minoa Palace & Spa
Hotel Nefeli *** Recenze hotelu Nefeli Zájezdy do hotelu Nefeli
Hotel Panos ***+ Recenze hotelu Panos Zájezdy do hotelu Panos
Hotel Porto Platanias ****+ Zájezdy do hotelu Porto Platanias
Hotel Venus *** Recenze hotelu Venus Zájezdy do hotelu Venus
Hotel Villa Platanias **** Zájezdy do hotelu Villa Platanias

Všechny zájezdy do letoviska Platanias    Všechny Last Minute zájezdy do letoviska Platanias